Dla zmysłów #5


Tej zimy Meksyk był jednym z najpopularniejszych kierunków podróżniczych. Niestety nie tylko ze względu na swój klimat, bogactwo kulturalne i wspaniałą przyrodę, ale na stosunkowo łagodne podejście do turystyki w czasach pandemii. Przez media społecznościowe i modę na zdjęcia w określonych photospotach, zwiedzanie dla wielu polega na staniu w kolejkach do określonej atrakcji, przy której można zrobić sobie piękne zdjęcie i zdobyć tym samym dużą popularność na Instagramie.

Na szczęście nie wszyscy odwiedzający Meksyk ograniczają się do plaży hotelowej w Tulum, bo ten olbrzymi kraj ma niezwykle wiele do zaoferowania - i piszę to jako osoba, która jeszcze nie miała okazji tego kraju odwiedzić (ale we francuskim liceum siedziałam w ławce szkolnej z Meksykaninem, który, tak jak ja, przebywał tam na stypendium). Na szczęście internet pozwala zwiedzać wirtualnie! Mnie, oprócz poniżej opisanych miejsc i ludzi, zafascynowały wizualne “przewodniki” Su Wu i Erica Petscheka.

Zdjęcie: Alex Krotkov

Dla oczu

Uprzedzam - patrząc na te zdjęcia można się rozmarzyć. Nie tylko o świetnym designie, ale też o idealnym wakacyjnym wypoczynku albo alternatywnym scenariuszu życiowym, w którym spędza się każdy dzień w raju. Bosco Sodi to współczesny artysta plastyk zajmujący się malarstwem i rzeźbą. Esencja jego twórczości sprowadza się do akceptacji przypadku, braku kontroli, upływu czasu i uwarunkowań naturalnych materiałów. Takie samo podejście pokazał projektując tę przestrzeń. Dom przy plaży na meksykańskim wybrzeżu Pacyfiku łączy w sobie beton, glinę i drewno. Tradycyjne w Oaxaca dachy kryte strzechą z suszonych liści palmowych zapewniają cień przed ostrym tropikalnym słońcem. Otwory od podłogi do sufitu “kadrują” widoki na ocean, a ściany z cegły i tradycyjnych tynków pokazują ręczną pracę lokalnych rzemieślników. Na zewnątrz basen rozciąga się dramatycznie w kierunku fal, odbijając każdy zachód słońca, każdy mijający dzień. Bosco wierzy, że przedmioty stają się piękniejsze wraz z upływem czasu - taki też ma się stać ten dom, smagany codziennie słoną morską bryzą. Nie jest tajemnicą, że artystę zainspirowała praca nad Casa Wabi, założoną przez niego fundacją i miejscem rezydencji artystycznych, której siedzibę projektował Tadao Ando, a poszczególne elementy także Álvaro Siza (pawilon do warsztatów ceramicznych dla dzieci z lokalnych społeczności), Alberto Kalach (piec do wypału warsztatowej ceramiki) i Kengo Kuma (najpiękniejszy kurnik, jaki widziałam).

Zdjęcie: Alex Krotkov

Zdjęcie: Alex Krotkov

Csa Wabi, zdjęcie: Alex Krotkov

Zdjęcie: Alex Krotkov

Zdjęcie: Alex Krotkov

Zdjęcie: Alex Krotkov


Dla uszu

Nadszedł w końcu idealny moment, żeby opowiedzieć o moim ulubionym polskim podcaście. To Dział Zagraniczny, jak mówi o nim autor: “podcast o wydarzeniach na świecie, o których w polskich mediach słychać niewiele, lub wcale”. Prowadzącym jest Maciej Okraszewski, który co tydzień spotyka się ze specjalistą w tematyce dotyczącej danego miejsca i rozmawia z nim o konkretnym problemie w kontekście całego kraju lub regionu. Odcinek, który w tym wpisie polecam, to nie rozmowa, a historia opowiedziana jedynie głosem prowadzącego - o lucha libre, czyli meksykańskich zapasach. Ten bardzo ciekawy, barwny temat, świetnie tłumaczy meksykańską rzeczywistość. O Meksyku można jeszcze posłuchać jeszcze między innymi w odcinkach o zapatystach oraz baronach narkotykowych.


Dla serca

Na Anę Leovy trafiłam prze okazji jej niedawnej współpracy z marką Mango. Stworzyła dla niej grafiki do limitowanej minikolekcji charytatywnej, z której cały dochód wspierał The Vicente Ferrer Foundation - fundację, która zajmuje się wsparciem dla kobiet w walce o zmniejszanie przepaści finansowej oraz edukacyjnej w społecznościach wiejskich w południowych Indiach (przyczynkiem było świętowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet). Ubrania bardzo szybko się wyprzedały, ale o malarstwie Any ciężko zapomnieć! Jest niezwykle wyraziste, wibrujące kolorem, a przy okazji porusza tematykę różnorodności i siostrzeństwa. Ciekawy artykuł przybliżający jej ścieżkę artystyczną, styl,  inspiracje oraz wartości napisała Alix-Rose Cowie dla magazynu WePresent.

Roomates, Ana Leovy

Secrets and Olives, Ane Leovy

Weekend Getaway, Ana Leovy

Evolution, Ana Leovy

Jungle Queens, Ana Leovy

Pink Sunset, Ana Leovy

Love between palmtrees, Ana Leovy

Rooftop, Ana Leovy


Dla ciała

Nie sposób myśleć o Meksyku i nie wspomnieć o jedzeniu! Co powinno znaleźć się w menu uczty inspirowanej krajem cenotes, tequili i sombrero? Po przepisy na autentyczne dania tamtejszej kuchni najlepiej zajrzeć do kompendium smaków Ale Meksyk. Natomiast jeśli planujesz na spotkaniu w większym gronie zaserwować bufet z rodzaju “zrób to sam”, który pozwoli skomponować własne taco, burrito czy quesadillę, polecam Burczy mi w brzuchu.  Tam znajdziecie kompleksowy zestaw przepisów - i na widok każdego ze zdjęć cieknie ślinka. Gorąco polecam obejrzeć też Instastories Tosi, której poczucie humoru połączone z apetycznymi potrawami uzależnia!


Dla głowy

Literatura iberoamerykańska jest niezwykle popularna, i nawet nieczytający książek będą w stanie wymienić choć jednego przedstawiciela realizmu magicznego z któregoś z krajów Ameryki Południowej. No właśnie, bo meksykańscy pisarze nie są w Polsce znani. Wydano kilka książek Octavia Paza, Carlosa Fuentesa czy Guillermo Arriagi, ale ten ostatni jest znacznie lepiej kojarzony z filmów, do których napisał scenariusze. A są to filmy nie byle jakie, bo kilka wielkich hitów wyreżyserowanych przez Alejandro Gonzáleza Iñárritu - Amorres Perros, 21 gramów czy Babel. Iñárrituto jeden z los tres amigos - trzech uwielbianych przez media i krytyków współczesnych meksykańskich reżyserów. Dwóch pozostałych to oczywiście Guillermo del Toro (niedawno zgarnął kilka Oscarów za Kształt Wody) i Alfonso Cuarón.  Ten ostatni zdecydował się ostatnio pokazać na ekranie nastrój swojego dzieciństwa w głośnym (także oscarowym!), choć paradoksalnie bardzo kameralnym, czarno-białym filmie Roma. W tej produkcji zamiast egzotycznego oblicza Meksyku znajdziemy obraz głęboko podzielonego społeczeństwa, którego członkowie, pomimo dojmującej samotności, potrafią wspierać się w momentach największych kryzysów.


Dla codziennej dawki inspiracji

Żeby się pozachwycać, zainspirować lub pośmiać, zajrzyj na Instagram: Sight Unseen | Bosco Sodi  | Dział Zagraniczny | Ana Leovy | Tosia Kolo


MartaUsing Format